חדשות ועדכונים

שלוש מטרות - האגודה התאוסופית
אלוהים והחיים

מה הם החיים? אנחנו מכלים אותם בפזיזות רבה ומשתמשים בהם בבלי דעת. הכל מסביבנו הוא חיים, יש דחף טבעי בכל אטום, בכל נשימה, במרחבי היקום כולו. בכל מצויים אותם חיים – אין אחרים מלבדם. והם לובשים אינספור צורות – אינסוף ייחודיות וגיוון. שני העקרונות הגדולים הללו של החיים הינם מרשימים לאין שיעור: האחדות האינסופית של החיים, והגיוון הבלתי רגיל של צורה. כל צורה ייחודית לעולם ועד, כך שאין שני פתיתי שלג זהים וגם לא שני עלים של דשא.


    

אלוהים והחיים
קלרה קוד
 
מתוך הספר: "חוכמת החיים הניצחית" תרגום ענת כהן
 
מה הם החיים? אנחנו מכלים אותם בפזיזות רבה ומשתמשים בהם בבלי דעת. הכל מסביבנו הוא חיים, יש דחף טבעי בכל אטום, בכל נשימה, במרחבי היקום כולו. בכל מצויים אותם חיים – אין אחרים מלבדם. והם לובשים אינספור צורות – אינסוף ייחודיות וגיוון. שני העקרונות הגדולים הללו של החיים הינם מרשימים לאין שיעור: האחדות האינסופית של החיים, והגיוון הבלתי רגיל של צורה. כל צורה ייחודית לעולם ועד, כך שאין שני פתיתי שלג זהים וגם לא שני עלים של דשא.
 
אם אנחנו מתבוננים בכוכבים בלילה, בעומק הבל-ישוער והבלתי-מדיד של החלל, בצבאות הכבירים של המערכות השמשיות, אשכולות הכוכבים והערפיליות, שהאור של אחדים מהם רק עכשיו מגיע לעינינו לאחר מאות שנים, המיינד מסתחרר למחשבה על מרחבי החלל הבלתי נתפסים במחשבה! הטלסקופ הגדול ביותר יכול לגלות לנו רק את גודלו העצום של היקום, את מידתו שאין להעלותה על הדעת. אפילו המערכת השמשית הקטנה שלנו, כה קטנה ובלתי חשובה בהשוואה לרבות אחרות, ממוקמת לבדה בחלל במרחק של מיליוני קילומטרים מכל אשכול כוכבים אחר. אם השמש היתה מוקטנת לכדי כדור בקוטר של כ 3 מ`, כדור הארץ היה בערך בגודל של אפונה, וביחס זה הכוכב הקרוב ביותר למערכת השמש שלנו היה במרחק של 48000 ק"מ ! איזו מערכת קטנה ובודדה אנחנו. אין פלא שהעלמה המבורכת[1], הרוכנת מעל המעקה המוזהב של השמיים, ראתה את הארץ מסתחררת כיבחוש נרגז. קיימות מערכות אחרות, לא רחוק מדי ביקום הנרחב הזה, שהן גדולות בהרבה מזו שלנו ונדרש להן זמן רב בהרבה להסתובב במסלוליהן. כמה כביר, כה כביר הוא אלוהים! אין קץ לגודלו. אין גם קצה לקוטנו. לעולם לא יוכל להתגלות מיקרוסקופ שיביא אותנו אל סוף החיים הנסתרים ביקום.
 
אָנָה, אֵלֵךְ מֵרוּחֶךָ; וְאָנָה, מִפָּנֶיךָ אֶבְרָח. אִם אֶסַּק שָׁמַיִם, שָׁם אָתָּה; וְאַצִּיעָה שְּׁאוֹל הִנֶּךָּ. אֶשָּׂא כַנְפֵי-שָׁחַר; אֶשְׁכְּנָה, בְּאַחֲרִית יָם. גַּם-שָׁם, יָדְךָ תַנְחֵנִי; וְתֹאחֲזֵנִי יְמִינֶךָ... גַּם-חֹשֶׁךְ, לֹא-יַחְשִׁיךְ מִמֶּךָּ: וְלַיְלָה, כַּיּוֹם יָאִיר- כַּחֲשֵׁיכָה, כָּאוֹרָה. (תהילים קל"ט)
 
אך ראו את הסדר, היופי, ההרמוניה שבכל. אף מערכת אינה מפריעה לאחרת. אף עולם, או מערכת עולמות, אינו חורג ממסלולו. הסדר השמיימי הוא אכן "דבר של יופי ושמחה לעד". האדריכל הגדול של היקום הוא אמן כה מושלם, עד שהוא מעצב את הצורה הזערורית ביותר והבלתי נראית בשלמות, כמו כל צורה אחרת.
הבה נתייחס קודם לאחדות היקום, לאותם חיים ותודעה חובקי-כל החדורים בכל. כי החיים כולם הם מודעים. תודעה אינה אלא שם אחר לחיים, גם אם אינה התודעה השכלית שאותה אנחנו מקשרים עם עצמנו. היש לאותה אחדות החיים, לאותה תודעה אחת – רצון משלה, מניע אחד? כן, חלק אחד מרצון האלוהים הוא הכיוון שאליו היקום הולך, והמשכיות האירועים. קראתי פעם מאמר של מדען דגול באמריקה, שאמר כי לעולם לא נוכל להבין את המהירות העצומה שבה היקום מסתובב כל הזמן בכיוון אחד! ונצטט את השורות הידועות של
ניסון:
אלוהים אחד, חוק אחד, יסוד אחד,
והתרחשות אלוהית אחת מרוחקת מאוד,
שלפיה פועלת הבריאה כולה.
אלוהים הוא אהבה. אהבה היא הכוח הבונה, היוצר, היחיד ביקום. אין אחר. הניגוד הזמני שלה, שנאה, הוא הרס-הדדי ומוות. היקום חייב להיות מושתת על אהבה, או שלא ימשיך להתקיים אף רגע אחד. אך מהי האהבה? היא משהו הרבה יותר גדול, נאצל, חכם, מאשר הרגש פחות-הערך והסיפוק-העצמי שאותם האדם חושב לאהבה. אחד הפשעים הבסיסיים ביקום הוא לקחת חיים, מפני שאיננו יכולים לתת חיים או לשחזר אותם, וכך אנחנו נעשים לגנבים חסרי-ערך מאלוהים.

הבה נתייחס לפלא של ריבוי וגיוון הצורות העטויות בחומר, וייחודיותן המקודשת. ההוקרה לשלמות ולייחודיות של כל צורה היא שגורמת להמוני האדם להעריץ את אלוהים. בנטשו צורה אחת ובהיכנסו לצורות אחרות חדשות, הזרם המתקדם של החיים משמר תמיד את ייחודיותו, שאינה ניתנת להשמדה.
דיברתי על "אלוהים", אך לעתים כה קרובות מילה זו מרמזת על כה הרבה דברים אכזריים ומאפיינים שאינם אלוהיים. נוכל לכנות אותו בשמות רבים: לב היקום; היופי הנצחי, כי יופי אמיתי, כמו אהבה אמיתית, הוא כל כך הרבה יותר ממה שמכונה באותו שם; החיים הנצחיים; החוכמה חסרת הגיל; זרועות האהבה שמתחת לפני השטח. רבים מאוד הם שמותיו. בקטנותנו אנחנו מייחסים לו את הצורה ואת התכונות שלנו, אבל תפישתנו אותו צומחת עם צמיחתנו שלנו. וולטייר, הספקן הגדול, אמר פעם:
 
בראשית ברא אלוהים את האדם בצלמו ובדמותו, ומאז האדם מחזיר לו באותו יחס.
יש לעשות רק דבר אחד, לנסות להשיג את תחושת המרחב הענק והאחדות של החיים, כי זה מה שיציל אותנו מייסורים רבים. "אלוהים הוא החיים", אומר ד"ר רדהאקרישנה:[1] "הכרה בעובדה זו היא תודעה רוחנית". המדע גילה מחדש את אלוהים. מדענים אומרים כעת שיש הוכחה למיינד שולט מעבר ליקום, ועד כמה שהם מסוגלים להבין זאת, הוא כנראה מתמטיקאי דגול.

החיים לעולם אינם חדלים, אך הם גם לעולם אינם חדלים לנוע, היש והמתמיד-להיות. במציאות אין דבר כמו הווה. יש רק עתיד שנהיה כל הזמן לעבר. הלנה בלוואצקי אומרת לנו שתחושת ההווה נוצרת על ידי כתם על התודעה, בדומה לכתם שנוצר על רשתית העין על ידי פס האור של פנס שמסובבים אותו בתנופה, והוא יוצר אשליה של גלגל אש. היקום כולו מצוי בתנועה קצבית, בלתי פוסקת, "התנועה הנצחית" שהיא אלוהים בפעולה. הוא עוטה את עצמו ברצף של אירועים, שכולם מיוחסים וקשורים סיבתית. רובו של רצף האירועים הזה עובר עלינו מבלי שנבחין בו או נבין אותו. אך מהו למעשה בממשות? היש לו איזה מסר קיים או משמעות? במזרח קוראים לשרשרת האירועים הזאת של סיבה ותוצאה קארמה. למעשה הוא רצון האלוהים בפעולה ומבשר רק, בטווח הרחוק, טוב סופי.

אלברט איינשטיין אמר, שהזמן הוא המימד הרביעי שנוסף לשלושת מימדי החלל. אנחנו יכולים רק לדמות לעצמנו מה מצוי מעבר לאתמול, או מה צפוי אחרי מחר. אבל יש מצב של תודעה שבו החוזה [seer] המואר, המאוחד עם החיים, חי בהווה הנצחי, ולגביו נעלמו הזמן והחלל. "כי אלף שנים בעיניך כיום האתמול".
אבל לגבינו הזמן והחלל הם מציאויות תקפות מאוד, וההשתלשלות הנשגבת של האירועים נגלית תחת השפעתו של חוק אוניברסאלי כביר. לכל דבר חי, מזבובון ועד ליקום, יש מחזור-חיים משלו. אמא-טבע כולה מתנהלת בקצב קבוע ובלתי פוסק. קול המדבר אלינו גורם לתנועה גלית קצבית באוויר. העיניים מבחינות בהמון גלים קצביים באֶתֶר.

אפשר לסכם כך את האבולוציה כולה, התגובה מבפנים וההתארגנות ההדרגתית של איברים לתגובה הזאת, להשפעות החוזרות ונשנות מבחוץ. התודעה הסמויה מגיבה בהדרגה, נפתחת, מתפתחת. קיקרו[2] אמר, שהנפש עצמה היא שרואה ושומעת, ולא אותם חלקים שאינם, כנראה, אלא חלונות אל הנפש.
הרי אנחנו עוסקים בעיקרון נפלא נוסף של היקום, שכל צורת חיים מתחילה במשהו זעיר כמו תא, זרע, אטום. ויחד עם זאת אותה התחלה זעירה מכילה בתוכה את כל ההבטחה והאפשרות [פוטנציה] למה שיתגלה לאחר מכן. אף צורת חיים לעולם לא תוכל להיות אחרת ממה שהיא במהותה. מה שמתרחש כל הזמן הוא תמיד מה שהוא במהותו. "לכל זרע גופו שלו", אמר פול הקדוש. ממש כפי שבלוט-האלון מחזיק בתוכו את עתידו של ענק היער, כך מצויים בכל נפש גורלה הייחודי ונתיבה. "הייה מה שהינך", אמר לאנשיו הקדוש אמברוז.

הצמיחה של כל חיים מתנהלת במחזורים. לא בדרך ישרה, אלא בשלשלת של מחזורים, הנושאת את אינסוף החוליות של סיבה ותוצאה. במחזורים של יום ולילה, היוולדות ומיתה, מתקדמים החיים אל "האירוע האלוהי המרוחק" שלהם. ממש כמו אצל זבובונים ואנשים, כך הדבר גם עם פלנטות ומערכות סולאריות, אפילו יקומים. הפוּראנה-וִישְׁנוּ[3] מתארת באופן דרמטי את בוא "לֵילה" של פלנטה, בעוצמה שמתחרה בשירו של קולרידג`[4] "האדם האחרון", אבל עוצמות כאלה אינן מענייננו כאן.
מִי יוֹדֵעַ אֶל – נָכוֹן? מִי יוֹדִיעַ כָּאן?
מִנַּיִן זוֹ הַבְּרִיאָה? אֵיך נוֹצְרָה?
הָאֵלִים בָּאוּ אַחַר זוֹ בְּרִיאַת הָעוֹלָם.
כָּעֵת מִי יֵדַע אֵימָתַי הָוְתָה?[5]
בטרם הונחו יסודות הארץ
היית. וכשתחתיות האדמה
את כלאן יפרצו והלהבה תטרוף הכל,
עדיין תהיה כפי שהיית
ולא תדע שינוי אחרי חלוף הזמן;
הו מחשבה אינסוף, אלוה עָד![6]
[1] Dr. S. Radhakrishna

[2] Cicero – מרקוס טוליוס קיקרו, [106-43 לפנה"ס], נואם וסופר רומאי

[3] Vishnu Purana – הפוראנות הן כתבים מקודשים ועתיקי יומין בסאנסקריט המכילים מיתולוגיה הינדית וסיפורים ממקורות וזמנים שונים.

[4] Coleridge , סמואל טיילור קולרידג` [1772-1834], משורר ופילוסוף אנגלי

[5] מתוך "בריאת העולם בריג-ודה", תרגום מוֶדִית: עמרם פטר. הופיע גם בכתב-העת התאוסופי "אור" (59).

[6] Gazing into Eternity, תרגום חופשי.

 |  ראשי |  כנסים והרצאות  |  קידום אחווה אנושית ובין-דתית  |  טיולים וסופי שבוע בגוון רוחני  |  כתב-עת, ספרים, דיסקים וספריה  |  מגזין אורנט  |  הרשמה לרשימת תפוצה  |  מרכזים תאוסופים בעולם  |  ציטוטים מהתאוסופיה  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
האגודה התאוסופית-עמותה ללא מטרות רווח- www.theosophia.co.il © כל הזכויות שמורות
בית ויטלי, צבי 2ב' רמת גן 03-7521259 03-6139189

האגודה התאוסופית בישראל

כתובת המשרד: בית ויטלי, צבי 2ב' רמת גן
קבלת קהל: בימים א'-ה', שעות 11:00-16:00
טל' 03-7521259, פקס 03-6139189
בית-חווה: לה גרדייה 49 (כניסה א') ת"א.
כתובת לדיוור: ת.ד. 4014 ר"ג 52140.
האגודה התאוסופית בישראל www.theosophia.co.il © כל הזכויות שמורות
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל