חדשות ועדכונים

שלוש מטרות - האגודה התאוסופית
הרקע לכתיבת הספר התורה הסודית

    

הרקע לכתיבת הספר התורה הסודית

בין אסופות הכתבים של הלנה בלאוואצקי יש מכתב, שכותרתו: "למה מתגלות עכשיו אמיתות יסודיות מסוימות". כאן אנחנו מוצאים סיבות לפרסום של "התורה הסודית". [היא כותבת על השנים הראשונות של 1800]:

     "לקראת סוף הרבע הראשון של המאה הזאת, הופיע בעולם סוג מסוים של ספרות, ובכל שנה הפך ליותר מוגדר במגמתו. בהיותו מבוסס על מחקרים אקדמיים של חוקרי סנסקריט בפרט ומזרחנים בכלל, הוא היה אמור להיות מדעי. דת ההינדו, הדת המצרית ודתות עתיקות אחרות, אגדות וסמלים שימשו כדי לבטא את דעותיהם האישיות של החוקרים, ולעיתים פרסמו את הצורה החיצונית הגולמית במקום את המשמעות הפנימית...
זוהי אולי הסיבה האמיתית לכך, שהתמצית של מספר אמיתות בסיסיות מתוך התורה הסודית של הזמן העתיק הוצאו עתה אל האור, אחרי אלפי שנים ארוכות של שתיקה וסודיות גדולה. אני אומרת "מספר אמיתות", מפני שמה שחייב להישאר בסוד לא היה יכול להיכלל במאה כרכים כאלה, ולא היה יכול להיאמר לדור הספקנים הנוכחי.
אבל אפילו המעט שניתן עכשיו הוא טוב יותר משתיקה מלאה על האמיתות החיוניות הללו. העולם של היום, בריצתו המטורפת אחר הבלתי-ידוע, מתקדם במהירות רבה אחורנית, לכיוון החומרני של הרוחניות. הוא הפך עתה זירה נרחבת – אזור אמיתי של צרימה ושל סתירות – בית-קברות, בו קבורות השאיפות והכמיהות של רוח נשמתנו. הנשמה הופכת עם כל דור חדש ליותר משותקת ומנוונת [מעוכבת, מצומצמת, בלתי-מפותחת]".

המסר של התורה הסודית ניתן במילים של הלנה בלאוואצקי כלהלן :

"אפשר להציג את מטרתו של ספר זה כך: להראות שאמא-טבע אינה "שיתוף מקרי של אטומים", ולהקצות לאדם את המקום ההוגן שלו בתוכנית היקום. להציל מהשפלה את האמיתות העתיקות, שהן הבסיס לכל הדתות, ולגלות במידה מסוימת את האחדות הבסיסית, שממנה כולן נובעות. ולבסוף, להראות שהמדע של התרבות המודרנית מעולם לא הגיע אל הצד האוקולטי של הטבע.

וגם:

"מוצאו והתפתחותו של מדע-הסוד של העבר אבדו בנבכי הזמן. רק על-ידי הצגה של שפע הוכחות לעיני הקורא, שכוונת כולן להראות כי בכל זמן, בכל התנאים של תרבויות וידע, בני המעמד המלומד של כל עם הכשירו את עצמם להיות הד נאמן פחות או יותר של תוכנית אחת זהה ושל המסורות הבסיסיות שלה – רק כך הקורא יוכל לראות, שכל-כך הרבה זרמים של אותם מים, חייבים שיהיה להם מקור משותף שממנו יצאו.

וגם:

"אך אולי רצוי להציג בצורה חד-משמעית, שהתורות הכלולות בכרכים האלה, מקוטעות וחסרות ככל שיהיו, אינן שייכות באופן בלעדי לדת ההינדית, לדת זאראתושטרה, לבבלים או לדת המצרית, ולא לבודהיזם, לאיסלאם, ליהדות או לנצרות. התורה הסודית היא התמצית של כל אלה.

 |  ראשי |  כנסים והרצאות  |  קידום אחווה אנושית ובין-דתית  |  טיולים וסופי שבוע בגוון רוחני  |  כתב-עת, ספרים, דיסקים וספריה  |  מגזין אורנט  |  הרשמה לרשימת תפוצה  |  מרכזים תאוסופים בעולם  |  ציטוטים מהתאוסופיה  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
האגודה התאוסופית-עמותה ללא מטרות רווח- www.theosophia.co.il © כל הזכויות שמורות
בית ויטלי, צבי 2ב' רמת גן 03-7521259 03-6139189

האגודה התאוסופית בישראל

כתובת המשרד: בית ויטלי, צבי 2ב' רמת גן
קבלת קהל: בימים א'-ה', שעות 11:00-16:00
טל' 03-7521259, פקס 03-6139189
בית-חווה: לה גרדייה 49 (כניסה א') ת"א.
כתובת לדיוור: ת.ד. 4014 ר"ג 52140.
האגודה התאוסופית בישראל www.theosophia.co.il © כל הזכויות שמורות
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל