חומרי עיון ולימוד

חדשות ועדכונים

שלוש מטרות - האגודה התאוסופית
מאמרים
מציג 1 עד 16 מתוך 19 נושאים.
1 2 »
 על הספר "התורה הסודית"

ראה מידע נוסף     
 הרקע לכתיבת הספר התורה הסודית

ראה מידע נוסף     
 הלנה בלאוואצקי המחברת של "התורה הסודית"

ראה מידע נוסף     
 לחיות בחוכמה וברוח חופשייה

אברהם אורון – הרצאה בכנס הסתיו 2010

כולנו, כל בני האדם, ואולי הבריאה כולה, נמצאים במסע של התפתחות שמוביל מן הבורות אל החוכמה ומן המוגבלות אל החופש. האדם הוא במהותו תודעה, הוא רוח חופשייה, אבל כשהוא מתבונן במראה ובטוח שהדמות שהוא רואה שם זה הוא – אז הוא שרוי בבורות גדולה, כבול בבורות.
האדם חווה את המציאות הפיזית באמצעות חמשת חושיו, אך כשהוא נצמד למציאות הפיזית ורואה בה את המציאות היחידה – אז הוא שרוי באשליה.


ראה מידע נוסף     
 שלוות נפש – התרופה התמידית היחידה

ראיון עם פרופ` סאמדהונג רינפוצ`ה ראש הממשלה הטיבטית בגולה
כל המסורות הדתיות מדברות על שיטה, תוכנית או דרך להשיג שלוות נפש. מנקודת הראות הבודהיסטית, סיבת השורש לכל הרגשות השליליים היא בורות באשר לממשות או האמת. אם לא תיעקר הבורות מן השורש, לא נוכל לעקור רגשות שליליים. אפשר לדכאם או להפחיתם לזמן מה...


ראה מידע נוסף     
 שמחה כצורה של התבוננות

בהיות השמחה טבע החיים, ואין הכוונה רק לטבענו האמיתי אלא למצב הטהור, הראשוני, של היותנו בכלל, אנו מרגישים נפלא בכל פעם שיש לנו מגע עם השמחה. ילד משחק, ציפור שרה, נער צוהל באושר, וגם אנחנו מתמלאים בשמחה. לעתים קרובות ילד או תינוק פורצים בבכי כשהם רואים אדם אחר בוכה. זוהי עובדה מסקרנת. לעתים זולגות דמעות גם מעיני מבוגר בראותו אדם אחר בוכה, אפילו כשלא נאמר דבר, מפני שישנה תקשורת בלתי מילולית והבנת העובדה שכאב ודמעות אינם מצב נכון.


ראה מידע נוסף     
 רוחניות מהי?

"רוחניות" היא אחת המילים, כמו "אהבה", "אלוהים" או "הטוב", אשר כיוון שאינן מציינות אובייקטים מוחשיים, יש להן משמעות שונה לגבי אנשים שונים. את המילה טוּב, למשל, ניתן לפרש במובנה הצר או האוניברסלי, על-פי חוויותיהם של אנשים שונים שחוו זאת כרגש רדוד או כחוויה עמוקה. בדומה לכך, אף למילה "רוחני" יכולה להיות משמעות רבה או מועטה, והיא יכולה להיות חסרת משמעות לחלוטין.


ראה מידע נוסף     
 לרפא את הפחד

הפחד הוא מצב שמשותף לכל האנושות, ואולי הסיבה העיקרית לנזק שנגרם לבריאות הפיזית, הרגשית והמנטלית. אם אתה לא מאמין בזה, נסה לבדוק את כל החולשות, הטעויות, המנהגים, האמונות, התשוקות החזקות שבאדם הממוצע, ותופתע לגלות איזה חלק נכבד יש לפחד בכל אלה, בכל הרמות, ובכמה צורות הוא מבטא את עצמו, ובכמה תחפושות הוא מתחפש, וכמו כן בהשפעה שיש לו על תגובת הפרט להתנסויותיו.


ראה מידע נוסף     
 השחרור מן האשליה

שכל דבר נראה כפי שהוא באמת.כאשר ידיעתנו את התורות התאוסופיות אינה גורמת לשינוי עמוק בתוכנו, עלינו לשאול מדוע לא הצלחנו להטמיע אותן. כל חיפוש מת- חיל באי שביעות רצון, תחושה מתסכלת של מגבלה. כאן טמון זרע התשוקה לשחרור. שחרור מרמז על מצב של כליאה. אבל האם אנו באמת מודעים למה שכולא אותנו? אין אנו תוהים מי בנה את הכלא או כיצד. אנו סבורים כי אנו שבויים על-ידי נסיבות, אנשים, קארמה קשה, ועוד...


ראה מידע נוסף     
 הדרך של הלב

אי-שם בתוככי כל אחד ואחד מאיתנו, מצוי המקום בו שלהבת האמת בוערת בשקט. בזמנים הטובים של כל אחד, בעת שסערת המחשב (mind) שוככת לרגע והשקט הפנימי שולט בכיפָה, אזי אפשר לחוש את החמימות והאור הנובעים משלהבת זו, כתחושת שמחה ועליזות שבלב, ומכאן אפוא שם המאמר: "הדרך של הלב".


ראה מידע נוסף     
 תאוסופיה ותורת היחסות

דת ומדע הינם כמו שני חברים, שהחליטו ללכת אל מקום שנמצא בצידו השני של העולם. האחד הולך מזרחה אל מעבר לאוקיינוס האטלנטי והשני הולך מערבה, אל מעבר לאוקיינוס השקט. חבר משותף, שמלווה אותם אל שדה-התעופה, יגיד: "הם פונים אל כיוונים מנוגדים". אבל מי שרואה את תוכנית-המסע שלהם יודע, שהם פונים אל אותו מקום ושהמסעות שלהם יהיו בערך באותו אורך.


ראה מידע נוסף     
 קארמה אינה כוח הרסני

קארמה הינה חוק טבע מרכזי, עם כל מה שמשתמע מזה. כשם שאנו יכולים לנוע בבטחה בעולם הפיזי ביודענו את חוקיו, כך נוכל לנוע בבטחה בעולמות המנטליים והמוסריים כשנלמד את חוקיהם.
בשל תפישה מנטלית ומוסרית מוטעית, אנו משולים לאדם שמסרב לטפס במדרגות בגלל חוק הכבידה. כמוהו נטועים אנו במקומנו חסרי ישע, ובפינו אותה טענה: "זה טבעי! אין בידי לשנותו!" ואמנם זה טבעו של אדם כפי שהוא עיצב אותו בעבר, זו "הקארמה שלו".


ראה מידע נוסף     
 תרגול רוחני

אנחנו קוראים אודות דברים רוחניים, וחלקנו חושבים: "כן, יום אחד, כשלחץ הפרנסה ייחלש, אפרוש לאיזה הר או אזור מבודד – אולי אפילו אסע להודו – ואנהל ברצינות חיים רוחניים". אך האם זו באמת הדרך? נניח שבדיוק עכשיו הייתם יכולים לבחור בנסיבות האידיאליות, שאתם חושבים שיוכלו לספק לכם את ההזדמנות הטובה ביותר לנהל חיים רוחניים. במה הייתם בוחרים?


ראה מידע נוסף     
 הדרכה למדיטציה

קודם למדיטציה יעילה יש ללמוד למקד את המיינד ולרכז אותו ברעיון, חפץ, תמונה או אולי מנטרה, במשך זמן מוגדר - יהא זה רגע אחד או עשרים. בשביל מתחיל משך הזמן יכול להיות קצר. ריכוז המחשב בנקודה אחת - בדבר מה כמו חפץ, או רעיון, והשארות בדממה מנטלית, אפילו לרגעים מעטים - אינם מלאכה קלה.


ראה מידע נוסף     
 איך אנחנו יוצרים את גורלנו

מה שולט בגורלנו? אנשים רבים נוטים לייחס מה שהם מכנים גורל לכוחות שמימיים, למערכת החברתית הקיימת או לתורשה האישית שלהם ולחינוכם. אף אחד מאלה אינו מקרי או מתרחש באופן בלתי צפוי. במציאות פשוט אין דבר כזה מקריות או מזל בשום מקום ביקום. כל דבר הוא תוצאה של חוק, נראה או שאינו נראה, מוכר או שאינו מובן. בלשון הדתית אנחנו מדברים על רצון אלוהים ומצוות האלוהים, אך מה הם במציאות?


ראה מידע נוסף     
 אלוהים והחיים

מה הם החיים? אנחנו מכלים אותם בפזיזות רבה ומשתמשים בהם בבלי דעת. הכל מסביבנו הוא חיים, יש דחף טבעי בכל אטום, בכל נשימה, במרחבי היקום כולו. בכל מצויים אותם חיים – אין אחרים מלבדם. והם לובשים אינספור צורות – אינסוף ייחודיות וגיוון. שני העקרונות הגדולים הללו של החיים הינם מרשימים לאין שיעור: האחדות האינסופית של החיים, והגיוון הבלתי רגיל של צורה. כל צורה ייחודית לעולם ועד, כך שאין שני פתיתי שלג זהים וגם לא שני עלים של דשא.


ראה מידע נוסף     

  
 |  ראשי |  כנסים והרצאות  |  קידום אחווה אנושית ובין-דתית  |  טיולים וסופי שבוע בגוון רוחני  |  כתב-עת, ספרים, דיסקים וספריה  |  מגזין אורנט  |  הרשמה לרשימת תפוצה  |  מרכזים תאוסופים בעולם  |  ציטוטים מהתאוסופיה  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
האגודה התאוסופית-עמותה ללא מטרות רווח- www.theosophia.co.il © כל הזכויות שמורות
בית ויטלי, צבי 2ב' רמת גן 03-7521259 03-6139189

האגודה התאוסופית בישראל

כתובת המשרד: בית ויטלי, צבי 2ב' רמת גן
קבלת קהל: בימים א'-ה', שעות 11:00-16:00
טל' 03-7521259, פקס 03-6139189
בית-חווה: לה גרדייה 49 (כניסה א') ת"א.
כתובת לדיוור: ת.ד. 4014 ר"ג 52140.
האגודה התאוסופית בישראל www.theosophia.co.il © כל הזכויות שמורות
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל